Archiwum marzec 2016


mar 29 2016 Obowiązek zawierania informacji dot. mediacji...
 
Proces rozwodowy jest jednym z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Mimo to wiele z rozwodzących się osób nie bierze pod uwagę ugodowego zakończenia związku.

Rozwód Warszawa

Pamiętać jednak należy, że od stycznia 2016 r. na osobę składającą pozew, nałożono obowiązek, aby w treści pozwu wskazała informację, czy strony podjęły próbę mediacji bądź innego pozasądowego sposobu rozwiązania konfliktu. Niezamieszczenie w pozwie rozwodowym wyżej wskazanych informacji lub wyjaśnienia ich niezamieszczenia będzie stanowiło brak formalny pisma, co skutkować będzie wezwaniem do uzupełnienia pozwu w trybie art. 130 kodeksu postępowania cywilnego, a co za tym idzie przedłużeniem postępowania.

Rozwód Olsztyn

Przede wszystkim należy pamiętać, że nieuzupełnienie braków formalnych w terminie skutkować będzie zwrotem pisma, a oznacza to, że pozew rozwodowy trzeba byłoby w tym wypadku złożyć jeszcze raz i jeszcze raz go opłacić. Powyższe zmiany mają na celu skłonienie małżonków do rozstrzygnięcia wielu spornych kwestii zanim sprawa rozwodowa trafi do sądu. Należą do nich między innymi dotyczące zaspokajania potrzeb rodziny, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów czy spraw majątkowych między małżonkami. Porozumienie małżonków w poszczególnych kwestiach zdecydowanie przyspieszy postępowanie rozwodowe i oszczędzi małżonkom stresujących sytuacji na sali sądowej.
radcaprawny3 : :
mar 20 2016 Ograniczenia elektronicznych form marketingu...

radcaprawny3 : :
mar 13 2016 Zmiana umowy spółki jawnej
Umowa spółki jawnej tworzy podstawę formalno-prawną działalności spółki i zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych winna być zawierana w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Regulacja kodeksowa może ulec obostrzeniu jedynie w przypadku, w którym wspólnik wnosiłby, jako wkład do spółki, prawo własności nieruchomości.
 
 
W takim przypadku umowa spółki jawnej wymaga formy aktu notarialnego. Natomiast zmiana umowy spółki powinna być dokonana w takiej samej formie, w jakiej umowa została podpisana. Innymi słowy, jeżeli umowa została zawarta w zwykłej formie pisemnej, do jej zmiany wymagana będzie jedynie ta forma. Jeżeli użytazastosowana została forma kwalifikowana np. aktu notarialnego, zmiana umowy wymagać będzie zastosowania formy kwalifikowanej. Co do zasady, zmiana umowy spółki jawnej wymagarównież zgody wszystkich wspólników. kontrakt może jednak zawierać w tej kwestii, inne niż kodeksowe, postanowienia. Wspólnicy mogą zatem założyć, w sposób dowolny, tryb jej zmiany.
Jeśli więc pierwotna umowa zakłada możliwość wyrażenia zgody przez wspólników na dokonanie zmian w umowie spółki np. określoną większością głosów wspólników– do zmiany umowy spółki wystarczy zgoda wskazanej w umowie większości. Na marginesie zaznaczyć należy, że kodeksowy lub przewidziany w umowie sposób zmiany umowy, ma zastosowanie również do zmiany tej umowy, w chwili w której spółka nie została jeszcze zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, a więc de facto przed jej formalnym powstaniem. Zmiana treści umowy spółki wymagana jest także, w sytuacji zmiany zakresu osobowego spółki jawnej (zmiana wspólników). Sytuacja ta jako czynność wykraczająca poza zakres zwykłych czynności spółki wymaga podjęcia stosownej uchwały a co w rezultacie prowadzi do obowiązku zmiany treści umowy. Podsumowując, dla ważności zmiany umowy spółki jawnej wymagane jest nie tylko zachowanie odpowiedniej formy czynności prawnej ale także spełnienie wymogów kodeksowych lub umownych, jeśli takie zostały przewidziane.
radcaprawny3 : :
mar 04 2016 Sprawozdanie finansowe w spółce z o. o.
Jednym z licznych obowiązków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest coroczne przygotowywanie sprawozdań finansowych oraz przedkładanie go zgromadzeniu wspólników do akceptacji.

http://leas.pl/sprawy_korporacyjne.php

Sprawozdania takie powinny być złożone we właściwym sądzie rejestrowym w terminie nie dłuższym niż sześć miesięcy po zakończeniu każdego roku obrotowego. W świetle art. 45 ust.2 ustawy o rachunkowości niniejsze sprawozdanie składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Podkreślić należy, że obowiązek przygotowania niniejszego sprawozdania spoczywa na aktualnym zarządzie. Często zdarza się, że na koniec roku obrotowego wygasają mandaty członków byłego Zarządu i powołany zostaje nowy Zarząd, który nie ma kompletnych informacji, co w poprzednim roku obrotowym działo się ze spółką. Niemniej w myśl art. 203 § 3 oraz art. 370 § 3 k.s.h. członkowie Zarządu sporządzający sprawozdanie z działalności mają prawo domagać się od byłych członków Zarządu składania wyjaśnień dotyczących okresu, w którym osoby te piastowały funkcję członka Zarządu.

http://leas.pl/sprawy_korporacyjne.php

Z innego punktu widzenia były członek Zarządu ma prawo wglądu w treść sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego spółki, a także przedłożenia spółce pisemnej opinii dotyczącej tych dokumentów. Prawem i obowiązkiem byłego członka Zarządu jest także obecność na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników, na którym będzie podejmowana uchwała zakceptująca sprawozdania. Pamiętać należy, że niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego we właściwym sądzie rejestrowym – a więc w tym wydziale KRS, w którym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zarejestrowana – zagrożone jest karą grzywny albo ograniczenia wolności.

radcaprawny3 : :